CPU

Ролята на централния процесор (ЦП, CPU – Central processing unit) е да изпълнява всички стартирани от потребителя програми, да обработва данни предоставени му от потребителя, да управлява хардуера и др. ЦП е изграден от две части:

Аритметикологическо устройство (АУ) – електронни схеми, които изпълняват операции (аритметични и логически) над данни представени в двоичен вид;

Управляващо устройство (УУ) – ръководи работата на компютъра, като извлича от RAM програмна инструкция и необходимите за нея данни и ги подава на схемата АУ, която реализира съответната операция и стартира нейното изпълнение;

Една от най-важните характеристики е работната честота на ЦП. Днес тя се измерва в гигахерци (2-3GHz). Възможност за увеличаване на скоростта на ЦП е специализирана памет, достъпа до която е много бърз – кеш паметта (cache). Тя е разделена в повечето случаи на две нива, наречени L1 и L2. Съвременните ЦП разполагат обикновено с около 8-12MB кеш памет.

Технология, която също така увеличава скоростта и ефективността на ЦП е и съчетаването на два и повече процесора в един – многоядрови процесори. От съществено значение за ЦП е и фирмата производител. На пазара се конкурират основно две фирми:

Intel  с известната серия Pentium, както и Celeron, Atom;

AMD с процесорите Duron, Athlon, Barcelona, Phenom и др.